2. mail 2025 Liivi lahel kiirreisilaeval RUNÖ toimunud tööõnnetus
2. mail 2025 olid RUNÖ masinaruumide tulesiibrid madala öise õhutemperatuuri tõttu Ruhnu sadamas kai ääres seismise ajaks suletud. Laeva ettevalmistuse käigus reisiks Pärnusse ei kontrollitud piisavalt vasaku masinaruumi tulesiibrite avanemist, millele aitas väidetavalt kaasa ere päikesevalgus, mis vähendas tulesiibrite asendi signaallampide nähtavust. Kell 07.00 Väljus laev Ruhnu sadamast graafikujärgsele reisile Pärnusse. Umbes kell 07.40 ilmnesid roolimajas vasaku peamasina alarmid. Vanemmehaanik teavitas kaptenit ja sai loa minna alla masinaruumi olukorda kontrollima. Alarmi kontrollima minnes, liikumaks vasakus laevakeres rumpliruumist (roolimasinaruumist) peamasina ruumi, avas vanemmehaanik ruumidevahelise ukse. Vasaku peamasinaruumi ahtripoolse ukse läbimisel komistas vanemmehaanik ukse koomingul, ta kaotas tasakaalu ja kukkus, saades vigastusi näo ja rindkere piirkonda. Kukkumisele võis kaasa aidata laeva õõtsumine lainetuses (lainekõrgus oli logiraamatu kohaselt 0,6-1,3 m). Laeva operaatori tööõnnetuse uurimise komisjoni raporti kohaselt oli õnnetuspaik nõuetekohane, masinaruum puhas ja kuiv. Vasakut peamasinat kontrollima minnes tundis vanemmehaanik, et vasakus masinaruumis oli tekkinud hõrendus, mille olid põhjustanud suletud tulesiibrid ning see oli ka alarmide allikaks. Vanemmehaanik läks tagasi roolimajja ja vajutas vasaku masinaruumi tulesiibrite avamisnuppudele. Seejärel tehti peamasinale taaskäivitus ja jätkati reisi. Kell 10:20 sildus laev Pärnu sadamas ning vanemmehaanik suundus Pärnu Haigla erakorralise meditsiini osakonda, kust saadeti ta hiljem kodusele ravile. Laeva operaator teavitas juhtumist Tööinspektsiooni, kuid ei teavitanud Ohutusjuurdluse Keskust ja Transpordiametit, kelleni jõudis info juhtumist 18. juulil 2025.
Juhtum liigitati kergeks laevaõnnetuseks ning esialgse hindamise otsuse (29. august 2025) alusel Ohutusjuurdluse Keskus juhtumi ohutusjuurdlust ei algatanud, sest:
- juhtumi asjaolud on esialgse hindamise raames välja selgitatud;
- laeva operaator on võtnud asjakohaseid meetmeid, vältimaks sarnaste juhtumite kordumist, sh sisaldab laeva masinasektsiooni väljumiseelne kontroll-leht nõuet kontrollida „signalisatsiooni lampe juhtimis- ja kontrollpaneelil“; ning
- ohutusjuurdluse läbiviimisest tulenev võimalik laiem ohutusalane panus ei oleks märkimisväärne.
9. juunil 2025 toimunud kiirreisilaeva RUNÖ kontakt kaiga
9. juunil kell 13.00 väljus RUNÖ Pärnu sadamast reisile Ruhnu. Pärast kella 16.30 jõudis laev Ruhnu sadamasse. Kaptenil oli kavatsus silduda vasaku pardaga kai nr 3 ääres nii, et laeva ahter jääb kaldarambi poole. Kuna pärast laeva sadamas ümberpööramist kailähedaseks manööverdamiseks kasutatav teisaldatav juhtimispult ei reageerinud, siis otsustas kapten väljuda sadamast ja silduda uuesti sama kai ääres, kuid seekord parema pardaga (vöör kaldarambi poole). Teisel katsel sildudes asus kapten roolimajas keskmisel juhtimiskohal, kust ei olnud võimalik piisavalt hästi näha laeva paralleelsust kaiga. Sildumise hõlbustamiseks ei saanud efektiivselt kasutada ka väliskaamerate pilti, sest pildi ümberlülitamine nende vahel nõudis lisatoiminguid ja -aega. Kell 16.41 toimus kontakt laeva parema parda ja kai nr 3 venderdamata nurga vahel, mis vigastas laevakeret. Tekkinud vigastus ei olnud läbistav, see asus ülalpool veeliini, see ei mõjutanud oluliselt laeva konstruktsioonilist terviklikkust, ei nõudnud suuremahulist remonti ning Transpordiamet ei peatanud laeva tunnistuste kehtivust, mistõttu ei liigitanud Ohutusjuurdluse Keskus seda juhtumit laevaõnnetuseks, vaid ohtlikuks juhtumiks. Teisaldatav juhtimispult ei reageerinud, sest üks selle pöördnuppudest oli ülesõidu ajal nihkunud ehk ei olnud juhtimise üleandmisel 0-asendis. Ohutusjuurdluse Keskust teavitas juhtumist 10. juunil Transpordiamet.
Juhtum liigitati ohtlikuks juhtumiks ning esialgse hindamise otsuse (15. juuli 2025) alusel Ohutusjuurdluse Keskus juhtumi ohutusjuurdlust ei algatanud, sest:
- juhtumil ei olnud raskeid tagajärgi;
- juhtumi asjaolud on esialgse hindamise raames välja selgitatud; ning
- laeva operaator on võtnud asjakohaseid meetmeid, vältimaks sarnaste juhtumite kordumist – teisaldatav juhtimispult kinnitati paremini, et vältida selle nuppude nihkumist laeva õõtsumisel ning muudeti kaamerate pildi ümberlülitus lihtsamaks ja kiiremaks.
12. augustil 2025 toimunud kiirreisilaeva RUNÖ vasaku peamasina rike
12. augustil 2025 toimus reisil Ruhnust Munalaidu umbes kell 20.30 RUNÖ vasaku peamasina rike, reisi jätkati ühe peamasinaga. Juhtumi esialgne hindamine on käimas.
Ohutusjuurdluse Keskus on edastanud RUNÖ operaatorile, ettevõttele Tuule Liinid OÜ märgukirja laevaõnnetustest teatamise nõuete korduvate rikkumiste kohta.
Taustateave
Väga raske laevaõnnetuse ohutusjuurdluse korraldab Ohutusjuurdluse Keskus. Muu laevaõnnetuse ja ohtliku juhtumi korral viib Ohutusjuurdluse Keskus läbi esialgse hindamise ja otsustab, kas algatada ohutusjuurdlus või mitte, võttes arvesse laevaõnnetuse või ohtliku juhtumi raskusastet, sellega seotud laeva ja lasti tüüpi ning seda, kas ohutusjuurdluse tulemused aitaksid vältida õnnetusi ja ohtlikke juhtumeid tulevikus (meresõiduohutuse seaduse § 71 lõige 1). See tähendab, et Ohutusjuurdluse Keskus on kohustatud ohutusjuurdluse algatama üksnes väga raske laevaõnnetuse korral, muude juhtumite puhul kasutatakse kaalutlusõigust.
Kerge või raske laevaõnnetuse ja ohtliku juhtumi korral, mille kohta ei ole Ohutusjuurdluse Keskus algatanud laevaõnnetuse ohutusjuurdlust, viib laevaõnnetuse või ohtliku juhtumi juurdluse läbi Transpordiamet (meresõiduohutuse seaduse § 711 lõige 1 ning majandus- ja kommunikatsiooniministri 9. novembri 2012 määruse nr 72 „Ohutusjuurdluse kord“ § 2 lõike 2 punkt 2).
Täpsemalt saab laevaõnnetuste ohutusjuurdluse kohta lugeda siit. Transpordiameti poolt läbi viidud RUNÖ varasemate laevaõnnetuste juurdluste aruanded leiab siit.